Батькам

Які навички важливі для дитячого садочка

  Сучасні батьки прагнуть якомога раніше дати дітям усі необхідні життєві навички, щоб у майбутньому вони не залишались осторонь, коли інші діти гратимуть разом. Вони також упевнені в тому, що дані навички допомагають дітям у навчанні, грі та при виборі друзів. Отже, що ж являють собою життєві навички? Це те, як ми вчимося за допомогою досвіду та всебічного навчання, управляємо нашою поведінкою всередині сім’ї або за її межами. Таким чином, життєві навички розвивають важливі соціально-емоційні компетентності. Однак такі компетентності не виникають у дітей самі по собі. Їх вивчають, їх набувають поступово, із плином часу, у процесі спостереження за своїм оточенням, за тими, хто живе відповідно до суспільних норм, які вони поважають і яких дотримуються в родині. Соціально-емоційні компетентності невластиві людині від природи. Це набута навичка, яка включає в себе сотні виборів протягом дня, які ми робимо, щоб виправдати очікування нашого тіла, розуму, душі, однолітків, сім’ї та вчителів. Важливо сформувати цю навичку на той час, коли дитина піде в дитячий садочок.

Діти починають набувати життєвих навичок задовго до школи, проживаючи повсякденні ситуації разом з дорослими. Наприклад, коли ви купуєте продукти для свого дошкільника, він спостерігає за тим, як ви робите вибір (ґрунтуючись на тому, корисно це для здоров’я чи ні), дивитесь на ціни, порівнюєте предмети, говорите про те, чому вибираєте цей, а не інший бренд; за тим, як ви ставитесь до персоналу в магазині, як реагуєте на вимоги дітей купити більше печива, як ви вітаєте друзів, використовуєте мобільний телефон тощо. Таким чином, похід у магазин перетворюється на справжній соціально-емоційний урок.Нижче ми розглянемо навички, які зазвичай розвиваються в дітей у дошкільному віці. Догляд за тілом – самостійне вдягання й роздягання (при цьому дитина починає правильно вибирати одяг згідно з погодою й очікуваною активністю), використання туалету, миття рук, уміння користуватися простими столовими приборами й посудом, ножицями та олівцями, а також іншим канцелярським приладдям для заняття творчістю, включаючи малювання.Навички соціальної взаємодії. Гра – це тренування соціальних навичок та емоційного інтелекту, уміння грати з іншими дітьми є життєво важливою навичкою. Вільне володіння мовою (правильні займенники й часи дієслів) допомагає самовираженню, яке діти використовують для того, щоби взаємодіяти з навколишнім світом. Уміння чекати своєї черги, думати перед тим, як діяти, і вміти розмовляти з дорослими є необхідними (і неймовірно корисними) в дитячому садочку.

Управління інформацією. У дитячому садочку діти повинні вміти дотримуватися інструкцій свого вихователя, щоби здобувати знання за допомогою активного слухання. Зосередження уваги на одному завданні (процес більш успішний, якщо завдання вибрано дитиною самостійно) на більш тривалий період часу може зробити виконання завдання більш корисним і пізнавальним. Чим довше дитина заглиблена у процес виконання завдання, тим ефективніше результат. Знання друкованих літер і допитливість при вивченні нових слів – це очікувані ранні навички грамотності.Управління емоціями. Багато дітей, як правило, стають більш урівноваженими до того моменту, коли їм виповнюється п’ять років. Це не означає, що вони не будуть намагатись маніпулювати батьками, щоб уникнути відчуття провини або дисциплінарних покарань. Переважно вони вже можуть висловити словами те, що вони або їхні однолітки відчувають. Проте, коли вони засмучені, малюки зазвичай потребують певної підтримки дорослих і роз’яснення ситуації. Їм важливо навчитись розуміти свої емоції.