Мудрі шахи

Гурток "МУДРІ ШАХИ" (керівник Осадчук Анастасія Юріївна).
Вікова аудиторія: діти з 4 — х років до 16 років. Групові заняття
Тривалість заняття: від 40 хвилин до 1 години (визначається віком учасників)
Час проведення занять: 10:00 в середу та в п’ятницю
Вартість: пробне заняття 80 грн., разове заняття 100 грн., абонемент на місяць 700 грн (8 занять)

Програма гуртка в нашому дошкільному закладі розрахована на один навчальний рік. До кінця року всі члени гуртка засвоюють основи шахової гри. Заняття проводяться по підгрупах. Необхідною умовою реалізації програми є систематичне проведення занять – 2 рази на тиждень. Заняття проводяться комбінованим способом, чергуючи елементи теоретичної та практичної новизни з ігровими і змагальними навичками, а також з виховними заходами.
Вже давно відомо, що більшість основних навичок, спосіб мислення і вміння приймати рішення, закладаються в дитинстві. Саме тому так важливо з самого раннього віку привчати свою дитину до самостійного мислення, тренувати пам'ять і розвивати вміння абстрактно мислити. Таке навчання має бути не тільки корисним, але і цікавим. А що може бути більш захоплюючим і одночасно повчальним, як не шахова гра: протистояння чорного і білого королівств?
Яка користь дітям від шахів?
Дослідження показали, що цілеспрямоване навчання дітей основам давньої гри сприяє успішності навчання дітей у школі та їх соціальному розвитку. Для розумової роботи шахи означають те ж, що спорт для фізичного вдосконалення.
Навчання шахів виконує кілька функцій у розвитку дитини:
Дитина, що навчається цій грі, стає самокритичною, звикає самостійно думати, приймати рішення, боротися до кінця, не сумувати при невдачах.
Гра в шахи виконує наступні завдання:

  1. розширює кругозір,
  2. вчить думати, запам'ятовувати, порівнювати, узагальнювати, передбачити результати своєї діяльності,
  3. допомагає орієнтуватися на площині (що вкрай важливо для школи).
  4. розвиває винахідливість і логічне мислення.
  5. розвиває цілеспрямованість, витримка, воля, посидючість, уважність, зібраність.
  6. збагачує внутрішній світ,
  7. розвиває фантазію
  8. допомагає гіперактивному малюкові стати спокійним, врівноваженим,
  9. вчить непосиду тривало зосереджуватися на одному виді діяльності.

Як вчити дітей шаховій грі?
Дослідження показують, що найбільш оптимальний вік початку навчання дітей шахів становить 4-7 років. Абсолютно всі діти володіють талантами, і питання про їх успіхи-це питання до систему викладання дисципліни.
На першому етапі навчання діти ознайомлюються з дошкою, шаховими фігурами і опрацьовують з ними найпростіший шаховий матеріал, детально вивчаючи ігрові можливості кожної фігури, її силу і слабкість.
Важливим моментом занять є діяльність самих дітей, коли вони спостерігають, порівнюють, класифікують, групують, роблять висновки, з'ясовують закономірності.
Початковий курс з навчання шахів є максимально простий і доступний. Особливий акцент робиться на практичній частині, ігровій діяльності та розігруванні завдань. Це допомагає дітям швидко і легко засвоїти нові знання і навички.
На наступній стадії діти поглиблюють знання у всіх трьох стадіях шахової партії -дебюті, міттельшпілі та ендшпілі.
Вивчаються основні принципи гри в дебюті, розглядаються класичні шахові партії. В міттельшпілі увага приділяється розвитку комбінаційного зору, базових принципів планування. При цьому з усієї великої кількості шахового матеріалу відбирається максимально орієнтований на розвиток матеріал.
До практичної частини підключаються тематичні матчі, консультаційні партії. На заняттях аналізуються зіграні партії, знаходяться і викорінюються допущені помилки.